Workshops & seminarium med Tom Whitwell
Workshops & seminarium
med Tom Whitwell
Välkommen till ett program med öppna seminarium och workshops med
Tom Whitwell, instrumentdesigner av Music Thing Modular, 9-11 april 2026.
Seminar on Designing Musical Instruments
on boundaries, identity and characterful tools
Tid: Torsdag 9 april – 18:00–20:00
Plats: KTH Innovation, Teknikringen 1
Avgift: Gratis
Anmäl dig: Ingen föranmälan behövs
Ett seminarium om design av musikinstrument med Tom Whitwell, Yann Seznec, Derek Holzer och Helena Linder modererat av Ludvig Elblaus.
Var drar vi som formgivare gränserna för vad ett musikinstrument är och inte är, och vilka överväganden och konsekvenser är kopplade till dessa beslut?
Läs mer här
Composition Forum med Tom Whitwell
Tid: Fredag 10 april – 13:30–15:30
Plats: KMH, room 1e207
Avgift: Gratis
Anmäl dig: Ingen föranmälan behövs
Tom Whitwell håller ett föredrag på seminarieserien Kompositionsforum vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm (KMH).
Läs mer här
Workshop System Individual Build Workshop
Tid: Lördag 11 april – 10:00–18:00
Plats: Elektronmusikstudion
Avgift: 5 624 SEK inkl.moms. Köp biljett via EMS hemsida.
Anmäl dig: Du anmäler dig genom att köpa en biljett via EMS hemsida.
Bygg en komplett Workshop System modular synth som du kan ta med dig hem i slutet av dagen.
Music Thing Modular Workshop System är en komplett modulär synth.
Den är något mindre än en inbunden bok och levereras i ett hårt bärbart fodral med skuminredning. Det är en liten men kraftfull analog modulär synth med en inbyggd programmerbar ljuddator.
Läs mer här
Workshop System Modular Intro Day
Tid: Söndag 12 april – 10:00–18:00
Plats: Konstfack University of Arts, Crafts and Design
Avgift: Gratis
Anmäl dig: Antalet platser är begränsat av hur många Workshop System som finns att låna. Anmäl dig genom att mejla till Ida.lunden@konstfack.se.
I mejlet ska du inkludera:
– Namn
– Vilka erfarenheter har du av att arbeta med ljud
– Ålder
Obs! Om du tar med ett eget Workshop System kan du delta utan att anmäla dig i förväg.
En endagsintroduktion till modulär synt i allmänhet och Workshop System i synnerhet, öppen för både musiker och icke-musiker.
Ingen tidigare erfarenhet av elektronisk musik krävs, eftersom fokus ligger på experimenterande och samarbete genom en serie praktiska övningar, designade och ledda av Tom Whitwell.
Läs mer här
Arrangerat av Elektronmusikstudion EMS i samarbete med Sonic Practices Working Group på NAVET KTH Centre for Research in Art, Technology and Design.